Bezpieczeństwo na hulajnogach elektrycznych: policja i PSLE prowadzą zajęcia i egzamin na kartę rowerową w Rzeszowie
Policja i PSLE prowadzą zajęcia i egzamin na kartę rowerową z tematyką hulajnóg, kładąc nacisk na bezpieczne poruszanie się elektrycznymi pojazdami
Funkcjonariusze ruchu drogowego miejskiej komendy przeprowadzili egzamin na kartę rowerową dla młodzieży szkolnej. W części teoretycznej i praktycznej duży nacisk położono na zagadnienia związane z hulajnogami elektrycznymi. To pierwsza tego typu inicjatywa w kraju, zainicjowana przez Polskie Stowarzyszenie Lekkiej Elektromobilności.
W ramach projektu policjanci ruchu drogowego oraz aktywiści Polskiego Stowarzyszenia Lekkiej Elektromobilności wspólnie prowadzą spotkania z dziećmi i młodzieżą, rozmawiając o bezpiecznym korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Projekt nosi tytuł „Edukacja bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży w zakresie nowych form mobilności, w tym hulajnóg elektrycznych” i ma patronat honorowy Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie.
W ramach projektu funkcjonariusze wspólnie z aktywistami PSLE spotykają się z dziećmi i młodzieżą i rozmawiają z nimi na temat m.in. bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych.
Kolejną, doskonałą okazją ku propagowaniu i poszerzaniu wiedzy w tym zakresie, był egzamin na kartę rowerową, jaki odbył się końcem kwietnia Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Rzeszowie. Nie był to zwykły egzamin na kartę rowerową. Po raz pierwszy w jego trakcie, policjanci i działacze PSLE, przeprowadzili wykłady i szkolenia w zakresie bezpiecznego poruszania się hulajnogami. Jest to bardzo ważne, gdyż tego typu urządzeń przybywa na drogach naszego miasta i powiatu. Razem z tym, niestety odnotowujemy wzrost zdarzeń drogowych, z udziałem tych niechronionych uczestników ruchu.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoby poniżej 13 roku życia mogą jeździć wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Młodzież od 13 do 18 lat musi mieć kartę rowerową albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dopiero osoby powyżej 18 roku życia korzystają z hulajnogi bez dodatkowych uprawnień.
Źródło: policja.gov.pl