Świadomy niebezpieczeństw – debata o zachowaniu w sytuacjach zagrożenia na Politechnice Rzeszowskiej
Na Politechnice Rzeszowskiej omawiano bezpieczne reagowanie na zagrożenia i zasadę 4U
W auli Politechniki Rzeszowskiej odbyła się debata pt. „Świadomy niebezpieczeństw – Jak zachować się w sytuacji zagrożenia”, zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Rzeszowie. Towarzyszyła jej projekcja wspólnego filmu powstałego przy współpracy policji i Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego celem jest pokazanie sposobów postępowania w sytuacjach zagrożenia ze strony napastnika; przekazem jest zasada 4U.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i studentów, Komenda Miejska Policji w Rzeszowie zorganizowała debatę w auli Politechniki Rzeszowskiej pod tym samym tytułem.
Debatę otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. W swoim wystąpieniu podziękował zgromadzonym gościom za przybycie i podkreślił wagę rozmów o współczesnych zagrożeniach terrorystycznych oraz sytuacjach kryzysowych.
Następnie głos zabrał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie, mł. insp. Rafał Dryś. W swoim przemówieniu Komendant podkreślił, że stworzony wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim film instruktażowy ma na celu uświadomienie wszystkim, jak zachować się w sytuacji zagrożenia ze strony napastnika. Na zakończenie podziękował za zaangażowanie.
Kolejnym ekspertem był Zastępca Dowódcy Samodzielnego Oddziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, kom. Grzegorz Skrzęta. Omówił, kim jest aktywny strzelec i jak należy zachować się w przypadku ataku takiego napastnika; przywołał przykłady z autentycznych zdarzeń na Podkarpaciu i podkreślił znaczenie stosowania zasady 4U w kryzysie.
W roli eksperta zabrała głos podinsp. Iwona Adamczyk, Kierownik Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W swoim wystąpieniu przeanalizowała niektóre jednostki chorobowe i wskazała pierwsze symptomy mogące świadczyć o zaburzeniach oraz podpowiedziała, jak postępować z osobami przejawiającymi takie zaburzenia i jak udzielić im wsparcia.
Najważniejszą częścią debaty była dyskusja. Policjanci odpowiadali na pytania uczestników. Cieszymy się, że omawiane zagadnienia wzbudziły ciekawość słuchaczy, i mamy nadzieję, że zgromadzeni będą samodzielnie poszukiwać informacji na temat reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Źródło: policja.gov.pl