Ostrzeżenia 25.06.2026

Wysoka fala upałów – alert i praktyczne zasady bezpieczeństwa

Uwaga na falę upałów: odkryj zasady ochrony zdrowia i uniknięcia przegrzania podczas upałów

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Generała Jarosława Dąbrowskiego 30, 35-036 Rzeszów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed zbliżającą się falą wysokich temperatur. Taki klimat może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, w tym oparzeń słonecznych, odwodnienia, przegrzania organizmu oraz udaru słonecznego. Najbardziej narażeni są mali mieszkańcy, osoby starsze, chorzy przewlekle oraz zwierzęta. Policja apeluje o rozsądek, wzajemną troskę i wzajemną pomoc.

W najbliższych dniach na regionie Rzeszowszczyzny spodziewane są wysokie temperatury. W związku z tym warto przestrzegać zaleceń mających na celu ochronę przed groźnymi skutkami zdrowotnymi.

Podczas upałów należy regularnie nawadniać organizm i pić odpowiednią ilość czystej wody. Unikajmy przebywania na pełnym słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11:00 a 15:00. Jeśli decydujemy się na pobyt na zewnątrz lub nad wodą, starajmy się korzystać z miejsc w cieniu, nośmy nakrycie głowy i wybierajmy kąpieliska z opieką ratownika. Nie wchodźmy do wody po wcześniejszym rozgrzaniu organizmu ani po spożyciu alkoholu.

W domu pamiętajmy o ochronie przed słońcem poprzez zacienienie pomieszczeń i dobrą wentylację. Nie zostawiajmy dzieci, osób starszych ani zwierząt w zaparkowanym samochodzie nawet na chwilę - wnętrze auta szybko się nagrzewa i może zagrażać życiu. Nawet auto pozostawione w cieniu z uchyloną szybą potrafi nagrzewać się do niebezpiecznych wartości. Dzieci i zwierzęta szybciej ulegają przegrzaniu niż dorośli.

Podróżując, wcześniej zaplanujmy trasę i sprawdźmy ewentualne utrudnienia. Róbmy częste postoje, zapewnijmy sobie odpowiednią ilość płynów i unikajmy prowadzenia pojazdu po alkoholu. Według statystyk najniebezpieczniejsze zdarzenia drogowe zdarzają się w jasne i słoneczne dni, dlatego warto być czujnym i odpowiedzialnym za kierownicą.

Chociaż pogoda może nie kojarzyć się z bezpośrednim zagrożeniem, wysoka temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dbajmy o siebie i innych, a w razie potrzeby informujmy odpowiednie służby o sytuacjach zagrożenia.

Źródło: policja.gov.pl

PC

Piotr Chmielewski

Relacjonuje kronikę policyjną i bezpieczeństwo, stawiając na szybkie, sprawdzone informacje i kontekst.

Więcej artykułów →

Udostępnij: