Nowa przeprawa na Strugu rośnie. Kładka połączy ul. Jachowicza i Koło
Jeszcze niedawno na brzegu Strugu dominowały koparki i prace porządkowe, a dziś w miejscu przyszłej przeprawy widać już pierwsze, konkretne elementy konstrukcji. Budowa kładki pieszo-rowerowej na pograniczu ulic Jachowicza i Koło w Rzeszowie wyraźnie przyspieszyła – mija niespełna dwa miesiące od startu robót, a inwestycja weszła w etap, w którym zmiany widać z dnia na dzień.
To jedna z tych „małych” inwestycji, które dla mieszkańców oznaczają bardzo dużo. Nowa kładka ma przede wszystkim ułatwić codzienne dojście z osiedla Drabinianka w stronę szkół i terenów spacerowych, a przy tym poprawić bezpieczeństwo ruchu pieszego i rowerowego. Całość ma kosztować blisko 3,7 mln zł, a znacząca część pieniędzy pochodzi ze środków unijnych – z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-27.
Co zmieniło się od połowy kwietnia
W połowie kwietnia, gdy wykonawca – firma Strabag – rozpoczynał prace, na placu budowy koncentrowano się na przygotowaniu terenu. Usuwano elementy wcześniejszego zagospodarowania, budowano dojazdy technologiczne i platformy robocze, potrzebne m.in. do wzmocnienia koryta rzeki. Dziś, w tym samym miejscu, trwają już roboty przy właściwej konstrukcji obiektu.
Z informacji przekazanych przez prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka wynika, że fundamenty są na bardzo zaawansowanym etapie. Od strony obu łączonych ulic stoją już gotowe podpory. Wykonawca zabetonował również pierwszy przyczółek kładki, a równolegle rozpoczyna betonowanie drugiego – od strony ulicy Koło.
Nie tylko beton i stal: prace pod ziemią i przy nasypach
Choć najbardziej widoczne są żelbetowe elementy przyszłej przeprawy, na budowie dzieje się znacznie więcej – także tam, gdzie wzrok przechodniów nie sięga. Przygotowane zostały dolne warstwy nasypu pod nową ścieżkę pieszo-rowerową i drogę dojazdową. Zbliża się również finał przebudowy sieci podziemnych, które kolidowały z planowanym układem komunikacyjnym: wodociągowej oraz gazowej.
W najbliższych tygodniach kontynuowane mają być prace przy szalowaniu, zbrojeniu i betonowaniu przyczółków. Najbardziej widowiskowy etap zaplanowano na sierpień – wtedy na miejscu mają pojawić się stalowe dźwigary, które utworzą zasadniczą część konstrukcji kładki.
- Etap przygotowawczy: porządkowanie terenu, dojazdy technologiczne, platformy robocze (połowa kwietnia).
- Etap konstrukcyjny: zaawansowane fundamenty, gotowe podpory, betonowanie przyczółków (obecnie).
- Etap montażowy: montaż stalowych dźwigarów (sierpień).
Parametry kładki i zakres prac w okolicy
Nowa kładka na Strugu będzie miała 31 metrów długości i 3 metry szerokości. Projekt nie kończy się jednak na samej przeprawie. W ramach inwestycji przewidziano także przebudowę układu dojść i dojazdów, tak aby nowe połączenie było wygodne i bezpieczne także po obu stronach rzeki.
- zmodernizowane odcinki ulic Jachowicza i Koło o łącznej długości niemal 200 metrów,
- ponad 150 metrów nowych dróg dla pieszych i rowerów,
- nowoczesne oświetlenie oraz nowy chodnik przy ul. Koło.
Droga do szkoły, przedszkola i Arkadii
Miasto podkreśla społeczny wymiar inwestycji, wpisując ją w rozwój zrównoważonej mobilności na osiedlach. Kładka ma skrócić drogę i poprawić bezpieczeństwo w codziennych trasach – szczególnie tam, gdzie poruszają się dzieci i rodzice.
Nowa kładka zapewni dzieciom i rodzicom bezpieczne, szybkie dojście do szkoły, przedszkola oraz do naszego niedawno oddanego, nowoczesnego żłobka przy ulicy Kwiatkowskiego, a także ułatwi spacery w kierunku terenów rekreacyjnych Arkadia
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
Zgodnie z planem mieszkańcy Drabinianki mają przejść nową kładką w przyszłym roku. Jeśli harmonogram zostanie utrzymany, końcówka obecnego sezonu budowlanego przyniesie najbardziej spektakularny widok – montaż stalowej konstrukcji nad Strugiem.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!